×

Pokój dzieciecy inspirowany Montessori


Metoda Montessori znana jest od lat na całym świecie, również w naszym kraju staje się coraz bardziej popularna. Jej twórczymi doktor Maria Montessori, lekarz i pedagog podzieliła rozwój dziecka na cztery różniące się od siebie etapy, które możemy umiejętnie wspierać poprzez obserwację, zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, atmosfery spokoju i odpowiednie przygotowanie otoczenia. Metoda stawia na własny rozwój dziecka, osiągnięcie niezależności, przejście od dzieciństwa do dorosłości, a to wszystko w oparciu o uszanowanie naturalnej indywidualności dziecka, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Jednym z czynników wpływających na rozwój dziecka według Marii Montessori jest odpowiednio zagospodarowana przestrzeń, w której wszystko jest przemyślane, począwszy od koloru ścian, po łóżka, szafy czy zabawki.

POKÓJ DZIECKA WEDŁUG PEDAGOGIKI MONTESSORI

Dzięki kilku prostym wskazówkom możemy urządzić dziecku przestrzeń, która pomoże mu w koncentracji, rozwijaniu niezależności, a także zapewni większą radość z zabawy.

Po pierwsze, pokoik dziecka powinien mieć jasno wydzielone strefy:

  • strefę spania i odpoczynku
  • strefę przebierania
  • strefę pracy i nauki
  • strefę zabawy
Strefa spania i odpoczynku
   Łóżeczko w dziecięcym pokoju nie musi służyć tylko do spania. To też doskonałe miejsce do zabawy, przytulania, czytania książeczek czy wspólnych rozmów. Dlatego też warto postawić łóżeczko również w pokoju dziecka, które jeszcze śpi z rodzicami. Nawet jeśli w nocy będzie przebywało w innym pomieszczeniu, to z pewnością w ciągu dnia z łóżeczka skorzysta.
  Ostatnio niezwykle popularne łóżka - domki, których materac znajduje się na samej podłodze idealnie wpasowują się do wnętrz Montessori. Do takiego łóżeczka dziecko może samodzielnie i bezpiecznie wejść, a później wyjść z niego. Dla kilkulatków świetnie sprawdzi się łóżeczko na antresoli, które nie tylko umożliwia wydzielenie strefy do spania i  np. strefy do zabawy, ale też sprawi, że dziecko poczuje się bardziej niezależne. Poza tym miejsce pod łóżeczkiem może stać się domkiem do zabawy, skrytką, czy teatrzykiem.


Strefa przebierania
Nie bez znaczenia w dziecięcym wnętrzu jest też garderoba. Ubranka znajdujące się w szafie czy w komodzie warto odpowiednio ułożyć, tak aby dziecko miało do nich łatwy dostęp. Za pomocą naklejek czy znaczków można oznaczyć szuflady ze skarpetkami, majteczkami czy podkoszulkami. Dobrze jest ułożyć sweterki ze sweterkami, spodnie ze spodniami, a bluzy z bluzami. Bardzo fajnym rozwiązaniem, pełniącym jednocześnie funkcję dekoracyjną są małe wieszaki na ubranka, przypominające te sklepowe. Można na nich umieścić ulubione sukieneczki, kurtki czy bluzy maluszka. Odpowiednio przygotowany kącik garderobiany umożliwi dziecku samodzielne wybranie ubranka i odłożenie go na swoje miejsce.


Strefa pracy i nauki
Stolik czy biurko, a do tego krzesełko to jedne z podstawowych elementów wyposażenia dziecięcego wnętrza. Przy stoliku dziecko może rysować, malować, wyklejać, układać puzzle, czy grać w planszówki. Na stoliczku warto ustawić pojemniki z kredkami, mazakami, pędzelkami. Potrzebne też będą pojemniki na farby, papiery kolorowe, bibuły i bloki rysunkowe. Wszystkie te materiały plastyczne będą zachęcały maluszka do kreatywnych działań, niezwykle ważnych dla jego rozwoju. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest też tablica magnetyczna przy biurku, na której można umieszczać rysunki dziecka, kolorowe magnesy z cyferkami, a nawet zdjęcia.


Strefa zabawy
Tu najlepiej sprawdzi się kawałek podłogi, na której ułożymy dywan, wykładzinę czy koc. Przestrzeń umożliwiająca układanie klocków, rozłożenie kolejki, czy zwyczajne turlanie się po podłodze z pewnością spodoba się nie tylko maluszkowi :)



Według metody Montessori, zabawki powinni być dobrze zorganizowane, umieszczone w regałach i szafkach. Uporządkowane otoczenie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, pomaga utrzymać porządek we wnętrzu, pomaga zrozumieć otaczający je świat i wspiera samodzielność. Każda rzecz ma swoje określone miejsce, dzięki czemu maluszek wie gdzie ją odnaleźć, a następnie odłożyć. 


Warto w pokoiku przygotować miejsce nie tylko do przechowywania, ale też do czytania książek. A książeczek w pokoju dziecka nigdy nie jest za dużo ! Udowodniono, że dzieci są bardziej zainteresowane czytaniem, kiedy widzą okładki książeczek i mają do nich łatwy dostęp, dlatego pamiętajmy o tym aranżując małą biblioteczkę. 




We wnętrzu aranżowanym według metody Montessori zaleca się umieszczenie także lustra. Nietłukące się, umieszczone na wysokości wzroku dziecka lustro umożliwia maluszkowi obserwowania własnych ruchów i zabawę. Może zostać ono przywieszone wzdłuż łóżeczka, obok kącika garderobianego, a nawet na drzwiach.


Urządzając pokoik warto pamiętać o dekoracjach. Plakaty, mobile, haczyki na ubranka, czy kolorowe rysunki dziecka są pięknym uzupełnieniem maleńkiego wnętrza. 


Maria Montessori wielokrotnie mówi o niezwykle istotnym znaczeniu obcowania dziecka z naturą. Pomysłem, który ogromnie podoba się najmłodszym jest doniczka z roślinką ustawiona na parapecie. Dziecko dbając o nią, chociażby poprzez systematyczne podlewanie uczy się odpowiedzialności i poznaje prawa natury. 


Pokoiki urządzone zgodnie z metodą Montessori charakteryzują się pięknem, harmonią, porządkiem, prostotą, a przede wszystkim dostępnością. Nisko powieszone półeczki, skrzynie i worki z zabawkami umieszczone na podłodze, niski stolik i krzesełko, wieszaczki na ubranka, wspierają rozwój maluszka i sprawiają, że staje się coraz bardziej samodzielne i niezależne. 


Jesteśmy właśnie na etapie urządzania pokoju Julcia na nowo. Wnętrze naszego maluszka, stanie się teraz pokoikiem przedszkolaka :) I pomimo, że wcześniej nie zagłębiałam się w tajniki Marii Montessori, to udało nam się stworzyć przestrzeń niezwykle wpasowującą się do jej zasad. Jeszcze kilka dodatków, obowiązkowo roślinka i pochwalimy się nowym pokoikiem Julusia :)



















4 komentarze:

  1. Wspaniale😊 kiedy już będziemy mogli przeprowadzić zmiany w naszym mieszkaniu - domu - to na pewno właśnie takie😁

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc, nie słyszałam o metodzie Montessori, ale rzeczywiście urządzeniu pokoju dziecięcego według tych zasad jest jak najbardziej uzasadnione. Pozwala to od najmłodszych lat wprowadzać ład i porządek, co zaprocentuje w dorosłym życiu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajne są te podziały na poszczególne strefy, dziecko uczy się, że nie każde miejsce służy do zabawy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ładne mebelki. Historia Montessori jest mi bliska ze względu na Włochy i Rzym. Gorąco polecam włoski film o jej niezwykle ciężkich i ciekawych losach: "Maria Montessori: una vita per i bambini".

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Dziecięce Inspiracje , Blogger